krpr_picture krúžok programovania na ZŠ sv. Svorada a Benedikta

Visual Studio Code ...

Písať webové stránky v poznámkovom bloku vyžaduje veľkú pozornosť a veľa vedomostí. Nie že by si jedno alebo druhé nemal :) ale radšej ťa naučím využívať nástroj, ktorý ti poradí a niečo za teba urobí a dokonca aj napíše. Takýmto pomocníkom je aplikácia Visual Studio Code. Pokús sa získať a nainštalovať tento software do svojho počítača. Pozri si tento videonávod:

Ako vytvoriť jednoduchú webovú stránku pomocou VS Code:

  1. Predpokladám že máš nainštalované VS Code. Ak nie, už aj bež na https://code.visualstudio.com/Download, sťahuj a inštaluj.
  2. Skôr ak spustíš VS Code, priprav si niekde vo svojom počítači pracovný priečinok s názvom „html“
  3. Spusti VS Code. Pravdepodobne uvidíš uvítaciu obrazovku (prvý obrázok)
  4. Teraz klikaj: V hornom menu klikni na "File", z ponuky vyber "Open Folder..." a v nasledujúcom okne si zobraz priečinok „html“, ktorý si vyrobil v kroku 2. Tento priečinok označ a klikni na tlačidlo „Vybrať priečinok“. V ľavej časti VS Code by sa mal objaviť panel "Explorer" a v ňom by si mal vydieť obsah priečinku "HTML", ktorý je zatiaľ prázdny (druhý obrázok)
  5. Kurzorom prejdi nad panel "Explorer". Vedľa mena priečinku - HTML sa objavia ikony "New File", "New Folder" a dve ďalšie. Klikni na ikonu "New File", zadaj názov nového súbru (napríklad pokus.html) a stlač Enter (tretí obrázok)
  6. Teraz využiješ silu VS Code. Napíš na riadok s číslom 1 výkryčník a stlač klávesu Enter. Automaticky sa ti dopíše celá základná štruktúra html súboru. (štvrtý obrázok)
  7. Do elementu "body" doplň pomocou tagov h1, hr a p nadpis, čiaru a odstavec (piaty obrázok)
  8. Ulož súbor buď pomocou "File / Save" alebo klávesovej skratky "Ctrl+S"
  9. Vyhťadaj súbor "pohus.html" v priečinku "html" a dvojklikom ho spusti. Zobrazí sa stránka vyrobená vo VS Code (šiesty obrázok)
  10. Tento postup zopakuj aspoň 10 krát. Ak to zvládneš bez návodu, potom si získal veľmi dôležitú programátorskú zručnosť.
vsCode_img vsCode_img vsCode_img vsCode_img vsCode_img vsCode_img

Ako si na svojom počítači vyrobiť webový server - localhost

Predstav si, že vyrábaš stránku a je jasné že už počas jej písania chceš vedieť ako v prehliadači vyzerá. Pri každej zmene obsahu stránky by si musel stránku uložiť, vyhľadať ju vo svojom počítači a dvojklikom spustiť. Asi by ťa rýchlo prestalo baviť spúšťanie a testovanie stránok dvojklikom. Navyše po spustení stránky dvojklikom sa v adrese prehliadača zobrazí niečo veľmi škaredé napríklad:

file:///C:/Users/UserFero/Documents/Programovanie/WeboveStranky/FeroveStranky/htmlSites/MojaStranka/index.html

To je naozaj nechutné. Nás totiž vôbec nezaujíma umiestnenie stránky. Za normálnych okolností by mal mať folder MojaStranka nejakú jednoduchú adresu a všetko by bolo OK. Keby to vyzeralo napriklad takto:

http://localhost:5500/index.html alebo http://127.0.0.1:5500/index.html

To by už bolo krajšie a už by sa to podobalo na bežnú adresu webovej stránky. A keby sa tak ešte pri každej zmene a uložení webová stránka automaticky v prehliadači aktualizovala, to by už bola úplná bomba.
Riešením je niečo ako lokálny (miestny) webový server. Čiže tvoj počítač sa stane webovým servrom, s ktorým sa bude webový prehliadač rozprávať a pýtať si html kód stránky rovnako ako keď browzuješ na internete. No a takýto lokálny webový server vie vyrobiť a používať aj tú jednoduchú adresu po ktorej tak túžime.
V tej peknej adrese localhost predstavuje adresu lokálneho webového servra. Dá sa tiež využívať aj IP adresa lokálneho webového servra - 127.0.0.1.
Číslo za dvojbodkou 5500 je číslo portu cez ktorý beží komunikácia medzi webovým prehliadačom a webovým servrom.

Spomedzi mnohých viac alebo menej zložitých riešení, využijeme to, ktoré so sebou prináša Visual Studio Code. Je to naozaj very easy. Tu je postup:

VS Code po inštalácii nie je pripravené na úlohu lokálneho webového servra. Musíš do neho doinštalovať extension - doplnok, ktorým túto schopnosť získa. Tu je postup (musíš byť pripojený na internet):

Táto webová stránka je vyrobená ako pomôcka pre žiakov, ktorí sa zúčastňujú krúžku programovania. Našu spoločnú prácu, materiály, príklady, návody a úspešné projekty budeme postupne uverejňovať práve tu. Je to zatiaľ prázdna dielňa ktorú chceme čoskoro zaplniť zaujímavým obsahom. A vôbec nevadí že toho ešte veľa nevieme lebo (ako bol býval povedal Bill G.) "Namiesto slova neviem používame zatiaľ neviem."